Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία ημερίδα εξ αποστάσεως ενημέρωσης για τους μαθητές/τριες της Β’ και Γ΄ τάξης των Λυκείων της περιοχής ευθύνης του 1ου ΚΕΣΥ Α΄ Θεσσαλονίκης, με θέμα: «Τα Ένστολα Επαγγέλματα στο Μηχανογραφικό Δελτίο». Την ημερίδα προετοίμασαν και συντόνισαν οι συνάδελφοι ΣΥ.Ε.Π. της Υπηρεσίας.

Πιο συγκεκριμένα, έγιναν οι ακόλουθες παρουσιάσεις:

1. Παρουσίαση των  Σχολών του Λιμενικού Σώματος
  2. Παρουσίαση των:

Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (Α.Σ.Σ.Υ.): Σχολή Μ.Υ. Στρατού Ξηράς και  Πολεμικού Ναυτικού, Σχολές Τεχνικών Υπαξιωματικών και  Υπαξιωματικών Διοικητικών Αεροπορίας, και Σχολή Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων.

Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.Σ.Ε.Ι.): Σχολές Ευελπίδων, Ναυτικών Δοκίμων και Ικάρων, Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων και Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

3. Παρουσίαση της Πυροσβεστικής Ακαδημίας
  4. Παρουσίαση των σχολών της  Ελληνικής Αστυνομίας
  5. Παρουσίαση της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού (Πλοιάρχων – Μηχανικών)

Μπορείτε να κατεβάσετε τις σημειώσεις των παρουσιάσεων σε αρχεία pdf.