Πανελλαδικές εξετάσεις υποψηφίων με Αναπηρία και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕΛ και ΕΠΑΛ έτους 2022. Πλαίσιο και διαδικασίες προφορικής εξέτασης

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το Διαδικτυακό Σεμινάριο (Webinar) με θέμα: «Δομημένη διδασκαλία για άτομα με αυτισμό: Θεμελιώδεις έννοιες, αρχές και εφαρμογές σε σχολικά πλαίσια», το οποίο υλοποιήθηκε από το 1ο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Α΄ Θεσσαλονίκης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Προτεινόμενη ώρα σύνδεσης: 19:05

Ώρα έναρξης: 19:15

Χαιρετισμοί

• Δήμαρχος Κορδελιού Ευόσμου, Κλεάνθης Μανδαλιανός,
  • Γενικός Γραμματέας Υπουργείου Παιδείας, Αλέξανδρος Κόπτσης
  • Πρόεδρος Κοινότητας Ευόσμου, Παναγιώτης Φωτιάδης,
  • Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, Αθανάσιος Φροσύνης.

Ώρα έναρξης πρώτης εισήγησης: 19:40

• Θέμα «Σύγχρονες συμπεριφορικές και ψυχοκοινωνικές δυσκολίες/προβλήματα παιδιών και εφήβων». (ΔΙΑΡΚΕΙΑ 20 ΛΕΠΤΑ)

Ομιλητής: Βάιος Νταφούλης: Παιδοψυχίατρος, Δρ Α.Π.Θ, Διευθυντής Παιδοψυχιατρικού Τμήματος ΓΝΘ Ιπποκρατείου.

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία ημερίδα εξ αποστάσεως ενημέρωσης για τους μαθητές/τριες της Β’ και Γ΄ τάξης των Λυκείων της περιοχής ευθύνης του 1ου ΚΕΣΥ Α΄ Θεσσαλονίκης, με θέμα: «Τα Ένστολα Επαγγέλματα στο Μηχανογραφικό Δελτίο». Την ημερίδα προετοίμασαν και συντόνισαν οι συνάδελφοι ΣΥ.Ε.Π. της Υπηρεσίας.

Πιο συγκεκριμένα, έγιναν οι ακόλουθες παρουσιάσεις: