ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

• Δήμαρχος Κορδελιού Ευόσμου, Κλεάνθης Μανδαλιανός,
  • Γενικός Γραμματέας Υπουργείου Παιδείας, Αλέξανδρος Κόπτσης
  • Πρόεδρος Κοινότητας Ευόσμου, Παναγιώτης Φωτιάδης,
  • Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, Αθανάσιος Φροσύνης.

Ώρα έναρξης πρώτης εισήγησης: 19:40

• Θέμα «Σύγχρονες συμπεριφορικές και ψυχοκοινωνικές δυσκολίες/προβλήματα παιδιών και εφήβων». (ΔΙΑΡΚΕΙΑ 20 ΛΕΠΤΑ)

Ομιλητής: Βάιος Νταφούλης: Παιδοψυχίατρος, Δρ Α.Π.Θ, Διευθυντής Παιδοψυχιατρικού Τμήματος ΓΝΘ Ιπποκρατείου.

Ώρα έναρξης δεύτερης εισήγησης: 20:05

• Θέμα «Μαθησιακές δυσκολίες που ξεκινούν από τη προσχολική ηλικία όπως οι δυσκολίες στη πρόσληψη και έκφραση του λόγου, την εξελικτική διαταραχή του συντονισμού και στη συγκέντρωση και διατήρηση της προσοχής. Καθώς και την εξέλιξη τους κατά τη σχολική ηλικία, σε διαταραχή λόγου προληπτικού ή εκφραστικού τύπου, σε δυσκολίες ανάγνωσης - δυσλεξία, σε δυσκολίες αριθμητικής - δυσαριθμησία και υπερκινητικότητα». (ΔΙΑΡΚΕΙΑ 20 ΛΕΠΤΑ)

Ομιλητής: Πέτρος Σταγιόπουλος: Δρ Ειδικής Αγωγής Α.Π.Θ, Προϊστάμενος 1ου ΚΕΣΥ Α' Θεσσαλονίκης.

Ώρα έναρξης τρίτης εισήγησης: 20:30

• Θέμα «Διαδικασία διάγνωσης των παιδιών που έχουν μαθησιακές δυσκολίες ή και ψυχοκοινωνικά προβλήματα. Τι πρέπει να κάνουν οι γονείς σε περίπτωση που αντιληφθούν ότι το παιδί τους εκδηλώνει εμφανή σημάδια κάποιας διαταραχής» (ΔΕΠΥ, Αυτισμό, Δυσλεξία, Δυσγραφία κ.α.). (ΔΙΑΡΚΕΙΑ 20 ΛΕΠΤΑ)

Ομιλητής: Νίκος Απτεσλής: Δρ Ειδικής Αγωγής, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Προϊστάμενος 1ου ΚΕΣΥ Β' Θεσσαλονίκης.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ – ΣΥΖΗΤΗΣΗ: 20:55 – 21:15

Σημείωση: Σε κάθε εισήγηση έχουν υπολογιστεί περίπου 5 λεπτά μετά ώστε να παρουσιαστεί ο επόμενος ομιλητής να διευθετηθούν διαδικαστικά ζητήματα αλλαγής παρουσιαστή και χαιρετισμός – έναρξη του επόμενου ομιλητή.

Διευκρινίσεις για την διαδικτυακή ενημέρωση που θα υλοποιηθεί την  Τετάρτης 7 Απριλίου και ώρα 19:15 με θέμα "Ψυχοπαιδαγωγικες δυσκολίες των μαθητών εν μέσω πανδημίας: Τι πρέπει να προσέξουν οι γονείς".