Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το 1ο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Α΄ Θεσσαλονίκης και τα μέλη του 6ου - 7ου - 8ου - 9ου - 19ου - 20ου Σ.Δ.Ε.Υ., θα υλοποιήσουν κατά την διάρκεια της τρέχουσας σχολικής χρονιάς πιλοτικό πρόγραμμα «ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗΣ» στο:

• 1ο Γυμνάσιο Θέρμης
  • 3ο Γυμνάσιο Θέρμης
  • 4ο Δημοτικό Σχολείο Θέρμης
  • 3ο Νηπιαγωγείο Νέας Ραιδεστού
  • 4ο Δημοτικό Σχολείο Πυλαίας
  • Μουσικό Σχολείο Πυλαίας
  • 1ο Γυμνάσιο Περαίας,

μέσω των αντίστοιχων Ε.Δ.Υ., που θα εφαρμόσουν το πιλοτικό πρόγραμμα, το οποίο θα ξεκινήσει τον Νοέμβριο 2023.

Η επιμόρφωση των μελών του εκπαιδευτικού προσωπικού και του ειδικού εκπαιδευτικού προσωπικού των Ε.Δ.Υ., που θα συμμετάσχουν στο πιλοτικό πρόγραμμα «ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗΣ», θα πραγματοποιηθεί από το «Κέντρο Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης για τον Ρατσισμό, την Οικολογία, την Ειρήνη και τη Μη Βία, ΑΝΤΙΓΟΝΗ», λόγω της εμπειρίας του στον συγκεκριμένο τομέα.

Η σχολική διαμεσολάβηση, αποτελεί τη μέθοδο πρόληψης της ενδοσχολικής βίας. Υπάρχουν περιπτώσεις παιδιών που εξαιτίας παρεξηγήσεων ή για άλλους λόγους έρχονται σε διαπληκτισμό. Σε αυτήν την περίπτωση, η διαμεσολάβηση συντελεί στο να λυθούν εν τη γενέσει τους οι διαφορές αυτές με διάλογο, χωρίς χρήση βίας από τους εμπλεκόμενους μαθητές, με τη βοήθεια εκπαιδευμένων μαθητών/διαμεσολαβητών σε ασφαλές και φιλικό περιβάλλον.

Στοχεύει, επίσης, στην εκπαίδευση των μαθητών ως διαμεσολαβητές και τη διάδοση τη διαμεσολάβησης στη μαθητική κοινότητα.

Τα οφέλη είναι πολλά, τόσο για τους διαμεσολαβητές, όσο και για τους διαμεσολαβούμενους, αλλά και για ολόκληρη τη σχολική κοινότητα.